Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vážení susedia.
Radi by sme Vám predstavili našu informačnú kampaň za „tichú Dedinku“ a povzbudili Vás, aby ste sa do nej zapojili. Týmto projektom chceme motivovať Novodedinčanov, aby sa zamysleli a zmenili svoj prístup k nedeľným aktivitám. Zvoľme si spôsob spolunažívania, ktorý bude brať ohľad na záujmy a pokoj našich susedov, okolia a ulice, aby sme sa počas nedieľ a sviatkov navzájom nerušili hlučnými prácami.

📨 Kampaň spúšťame na základe požiadaviek obyvateľov obce ale aj preto, lebo to prirodzené ticho, ktoré bolo počas nedieľ a sviatkov na tradičných dedinách samozrejmosťou, sa z obcí akosi vytráca. Nechceme ísť cestou zákazov ani príkazov. Chceme sa oprieť o skúsenosti z iných spoločných projektov, kedy sme sa dokázali nadchnúť a spojiť pre dobrú vec. V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu je tak málo času na to, aby sme sa zastavili a vyčistili si hlavu, pritom ticho je tým najlepším liečiteľom. Veď aj kvôli tomu si mnohí z Vás zvolili bývanie na dedine. Niekto môže namietať, že pre neho je relaxom napríklad aj kosenie. Treba si však uvedomiť, že človek za plotom možno celý týždeň pracuje pri hlučnom stroji alebo v neustálom hluku veľkomesta, a pri zvuku kosačky či cirkulárky z vedľajšieho pozemku, si určite neoddýchne. Keď je vôľa, dá sa kosenie či iné „hlučnejšie“ činnosti vykonávať aj počas týždňa alebo v sobotu. Verte, že to zvládajú aj tí najviac vyťažení z nás . Ak naozaj relaxujeme prácou, skúsme si na nedeľu teda odložiť práve takú, ktorá svojim hlukom, zápachom alebo prachom nebude obťažovať naše okolie.

Či je niekto kresťan alebo nie, skúsme aspoň nedeľu, tento voľný deň, venovať svojim blízkym, rodine, priateľom, susedom či sami sebe. Prípadne skúsme pozvať k sebe na terasu aj suseda, ktorý doteraz v nedeľu pravidelne zapínal karbobrúsku a majstroval od svitu do mrku. Nech sú nám príkladom a motiváciou niektoré susedstvá v našej obci, kde takéto dohody o tichých nedeliach existujú a úspešne fungujú.

Kampaň bude prezentovaná aj letákovou formou v obecných novinách a na webstránke obce. V dedine tiež budú rozmiestnené informačné tabule (na obr.) s požiadavkou na dodržiavanie pokoja počas nedieľ i sviatkov.

 Sme presvedčení, že táto kampaň pomôže posunúť kvalitu života v našej obci vpred a to nielen vďaka menšiemu hluku, ale aj lepším medziľudským vzťahom, času stráveného so svojimi blízkymi a kvalitnejšiemu oddychu.

Vopred ďakujeme za Váš pozitívny prístup k tejto iniciatíve.

Komisia životného prostredia a ochrany verejného poriadku s podporou starostky obce Zuzany Árvovej.

zverejnené: 31.5.2019


 

Cenník inzercie v novinách Novinky z Dedinky

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

OZNAM OR PZ Oddelenie dokladov -zmena úradných hodín

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka